Zece pasi pentru o viata implinita – parinte – copil

  1. Incredintarea copiilor in mana lui Dumnezeu, de la începutul vieții, zamislirii lor- 1 Samuel 1:28
  2. Sa-i învățăm sa se teama de Domnul si sa se intoarca de la tot ce este rău, sa iubească neprihănirea si sa urască nelegiuirea.Sa sadim in ei o adâncă cunoaștere a atitudinii lui Dumnezeu fata de păcat si a osandirii acesteia de către El.
  3. Sa invatam pe copii sa se supună noua ca părinți prin disciplina biblica- Deuteronom 8:5, Evrei 12:7, Proverbe 3:11 -12
  4. Să-i ferim pe copiii noștri de influențele neevlavioase făcându-i conștienți de încercările Satanei de a-i distruge spiritual prin atragerea în lume sau prin tovarășii imorale – Prov. 28:7, 1Ioan 2:15-17
  5. Să-i facem conștienți pe copii de faptul ca Dumnezeu observa si evaluează totdeauna ceea ce ei fac, gândesc si vorbesc liber sau in ascuns. Ps. 139:1-12
  6. Sa ne aducem copiii într-o biserica vie, duhovniceasca unde este vestit Cuvântul lui Dumnezeu, unde principiile neprihănirii Sale sunt onorate si prezenta Duhului Sfânt dovedită. Copilul sa urmeze principiul: „Sunt prieten cu toți  cei ce se tem de Tine” Ps. 119:63
  7. Sa-i învățăm pe copii că ei, ca si noi, suntem străini si călători pe acest pământ- Evrei 11:13-16 . Că  adevărata patrie și cetățenie sunt in cer, cu Hristos – Col. 3:1-3 , Fil. 3:20
  8. Să-i îndemnăm pe copiii noștri, zilnic la rugăciune, citirea Scripturii, suferință  pe acest pământ și încurajare la răsplătirile Domnului nostru Isus Hristos.   4:6, Ef. 6:18, Iacov 5:16, 2Tim. 3:12
  9. Să nu uităm să ne susținem zilnic, copiii in rugăciune, înaintea Domnului – Ef. 6:18, Iac. 5:16-18
  10. Să avem o astfel de dragoste față de copii, încât să renunțăm la „confortul” personal, jertfindu-ne pentru ai ajuta în adâncirea credinței lor si transformării vieții lor, asemenea lui Hristos. Fil. 2:17

Vorbirea părinților este bine să fie „dreasa cu sare” – Col. 4:6 însemnând conversația cuvincioasă si marcată de curăție, nu de stricăciune  (Ef. 4:29) . Vorbirea plină  de bunătate, bunăvoință, care nu exclude inflacararea si cuvintele severe, dar ziditoare, când este necesar, pentru a protesta împotriva acelor falși credincioși care sunt vrăjmași ai crucii. Matei 23, Gal. 1:9

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *